Skrzyp polny – „chwast” który świetnie wpływa na naszą urodę

Skrzyp polny – „chwast” który świetnie wpływa na naszą urodę. 

Kolejny „chwast”, który występuję na terenie całej Polski – na łąkach, polach uprawnych, ugorach, zboczach, pastwiskach, wszędzie! Wielu ekspertów twierdzi, że jest przyjacielem pokrzywy, co za tym idzie – to  nieoceniona, idealna para, która wzmacnia nasz organizm, włosy, paznokcie. 

Na świecie występuje około 50 gatunków skrzypu, ale tylko polny ma właściwości lecznicze. Rośnie na wysokość 40-50 cm, a wyglądem przypomina mini choinkę. Jego łodygi są twarde i puste w środku, skrzypią, gdy je zgnieciemy w dłoni lub zdepczemy. Zasługą tego jest duża zawartość tzw. krzemionek, które wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także na nasze stawy, naczynia krwionośne. Oprócz krzemionek znajdziemy w nim sole potasu, kwasy organiczne, witaminę C i wiele innych. 

Skrzyp zbieramy w okresie od czerwca do września. Jednak najcenniejsze właściwości lecznicze będzie miał od połowy lipca do końca sierpnia. Szukamy tylko tych zdrowych, o jasnozielonej barwie i ścinamy na wysokość 10-15 cm. Suszymy w warunkach domowych najlepiej pod przykryciem, aby zachowały barwę. 

Tak jak wspomnieliśmy, skrzyp polny ma zbawienny wpływ na nasze włosy. Zapobiega ich wypadaniu, rozdwajaniu, wzmacnia, działa na przetłuszczanie się i łupież. Susz skrzypu, tak jak pokrzywy możemy wykorzystać w różny sposób. Herbaty, napary, płukanki na włosy.

Po płukance ze skrzypu nasze włosy będą miękkie, podatne na stylizację i oczywiście otrzymują solidną porcję odżywczych i wzmacniających substancji.

Jak wykonać płukankę?
Zaparzamy 4 łyżki suszonego skrzypu w 1 litrze wody.
Ostudzony wywar odcedzamy i powoli, dokładnie płuczemy wcześniej umyte włosy. 

Natomiast herbata, napar z suszu skrzypu będzie wzmacniał nasze włosy, paznokcie od środka. Dostarczy im witamin i innych ważnych składników odżywczych.
✓ Do szklanki wsypujemy 2 łyżeczki suszu i zalewamy wrzątkiem.
✓ Pozostawiamy pod przykryciem na 10-15 minut. Po tym czasie odcedzamy.
Taką herbatę pijemy 2-3 razy dziennie. 

Skrzyp działa nie tylko na nasze włosy, ale również ma świetny wpływ na nasze dłonie i paznokcie.

Jak możemy go wykorzystać? ☞  Przygotuj napar!

Robimy to tak samo jak płukankę na włosy, ale nie odcedzamy po wystudzeniu. Wkładamy ręce do przygotowanego naparu i moczymy nasze dłonie 10-15 minut.

Skrzyp polny spowalnia procesy starzenia się i ujędrnia.
Więc możemy również kąpać się w towarzystwie skrzypu. Wtedy około 100 gram suszu zalewamy trzema litrami wrzątku. Po około 20 minutach dolewamy to do wanny z wodą. Taka kąpiel pomaga nie tylko skórze, ale i osobom, które zmagają się z bólami reumatycznymi. 

Mamy nadzieję, że wystarczająco przekonaliśmy Was, że skrzyp polny jest kolejną niedocenioną i nieocenioną rośliną, która wpływa na naszą urodę.

Jednak należy wspomnieć też o plusach jakie niesie dla naszego zdrowia. Herbaty, napary z suszu działają moczopędnie, więc eliminują nadmiar wody w organizmie. Tym, którzy marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów też pomoże!
Przyspiesza przemianę materii, pomaga w spalaniu tłuszczu. Ponadto napar wcierany w skórę redukuje cellulitDziała antybakteryjnie w stanach zapalnych skóry i jamy ustnej. Należy płukać nim gardło. Herbata ze skrzypu również pomaga podczas stresujących dni, wycisza nasz organizm

Zachęcamy Was do wypróbowania pomysłów jakie opisaliśmy i koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami! 

Kontakt

Zarezerwuj już dziś wizytę w naszym salonie!

Warszawa Śródmieście,
ul. Jasna 19, 00-058 Warszawa

508 124 254