Zapuszczanie włosów – czy naprawdę trzeba podcinać końcówki?

Kiedy zapuszczasz włosy, słowa: Musimy podciąć końcówki! wypowiedziane przez fryzjerkę za każdym razem budzą w Tobie strach i niezrozumienie? Przecież skoro chcesz cieszyć się naprawdę długimi kosmykami, to nie myślisz o ich skracaniu, a tym bardziej o radykalnym ścinaniu. Jesteś w błędzie! Dziś chcemy wyjaśnić Ci, dlaczego podcinanie końcówek jest bardzo istotne dla zdrowia Twoich włosów. Zapuszczanie włosów – jak często powinno się podcinać włosy? Czy można podcinać końcówki samodzielnie? Jak pobudzić porost włosów? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu!

Podcinanie włosów – dlaczego warto?

Często wiele klientek salonów fryzjerskich wychodzi z błędnego założenia, że podczas zapuszczania włosów nie powinno się obcinać końcówek. Na pierwszy rzut oka ta myśl może faktycznie wydawać się słuszna – wszak włosy rosną przecież od skóry głowy, a nie od końcówek, w jaki więc sposób miałoby im pomóc podcięcie? Nic bardziej mylnego!

Oczywiście będąc precyzyjnym – włosy rzecz jasna rosną od skóry włosy, a podcinanie końcówek nie sprawia, że włosy rosną szybciej. Jednak ten zabieg to podstawowa pielęgnacja kosmyków! Jej głównym celem jest usunięcie zniszczonych, złamanych i rozdwojonych części włosa. Dlaczego to takie ważne?

Dzięki regularnemu podcinaniu kosmyków zapobiegasz rozdwajaniu się włosa – pasma stają się mocniejsze i bardziej sprężyste. Podcięcie włosów nie przyspieszy więc tempa ich wzrostu, ale spowolni proces ich niszczenia.

Zapuszczanie włosów – co ile podcinać końcówki?

Aby dobrze zadbać o włosy, powinnaś odwiedzać swój salon fryzjerski regularnie – na podcinanie warto bowiem umawiać się mniej więcej co 6-8 tygodni. Jeśli będziesz kurczowo trzymać się zniszczonych, pokruszonych końcówek to kompletnie nic Ci to nie da.

Zniszczone końce znacznie szybciej się rozdwajają. Jeśli ich nie skrócisz, zniszczenia te będą postępować coraz wyżej i wyżej. Pasma zaczną się kruszyć i urywać – finalnie zamiast długich sprężystych włosów, Twoje kosmyki stają się krótsze, a fryzura traci odpowiedni kształt. Wszystko to sprawia, że włosy wyglądają, jakby nie rosły.

Plusy podcinania włosów to jednak o wiele więcej korzyści! Zadbane, zdrowe pasma zdecydowanie mniej się plączą. Rozdwojone końcówki trą i zahaczają się o siebie, przez co na całej długości kosmyków tworzą się kołtuny, których rozczesanie stanowi często niemały problem. Odpowiednio przycięte pasma łatwo się rozczesują, a co więcej – są proste w stylizacji.

Dodatkowo, podcięcie zniszczonych końcówek sprawia, że kosmyki wydają się gęstsze i grubsze. Zdrowe włosy pozbawione są nieestetycznych, poszarpanych pasemek – pasma układają się w piękną, wygładzoną taflę, która się nie puszy.

Zapuszczanie włosów – co zrobić, by włosy szybciej rosły?

Pamiętaj, że sama każdego dnia wystawiasz swoje włosy na wiele prób – czesanie, suszenie, prostowanie, układanie na lokówkę. Do tego należy doliczyć czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz, promienie UV czy zmienna temperatura. Wszystko to odbija się na kondycji włosów, zwłaszcza na końcówkach, które są najsłabsze.

Podcinanie końcówek to wyjątkowo ważny zabieg pielęgnacyjny, jednak jeśli chcesz zachować dobrą kondycję włosów przez cały rok, musisz pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Przede wszystkim zadbaj o:

  • mycie włosów odpowiednim szamponem,
  • używanie prawidłowo dobranych odżywek,
  • maskę regeneracyjną na włosy,
  • zabezpieczenie włosów przed stylizacją,
  • peeling i masaż głowy.

Najważniejsza kwestia – kupując szampon do włosów pamiętaj, żeby dobierać go do skóry głowy. Wyróżniamy m.in. szampony nawilżające, szampony przeciwłupieżowe, szampony oczyszczające, szampony do wrażliwej skóry głowy itp.

Z kolei odżywka musi być odpowiednia do struktury włosów. Innej pielęgnacji wymagają włosy puszące się i kręcone, innej włosy farbowane, a jeszcze innej suche i zniszczone. Pod uwagę warto wziąć także porowatość włosów. Stylista fryzur na pewno pomoże Ci dobrać właściwy kosmetyk.

Niezależnie od problemów skóry głowy i struktury włosów warto wybierać szampony i odżywki niezawierające silikonów, siarczanów i parabenów.

A co z codzienną stylizacją? Wysoka temperatura znacznie osłabia włosy. Staraj się unikać lokówek i prostownic. Wybieraj modelowanie włosów na szczotkę. Dodatkowo przez każdym użyciem suszarki zabezpiecz końcówki odpowiednim olejkiem.

Podcinanie końcówek to niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Każdy, kto marzy o lśniących, zdrowych i długich włosach nie może o tym zapominać. Na koniec odpowiemy na jeszcze jedno ważne pytanie – czy można podcinać włosy samodzielnie? Oczywiście jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać – aby podciąć włosy, niezbędne są odpowiednie umiejętności i profesjonalne narzędzia, m.in. ostre i precyzyjne nożyczki fryzjerskie. Dlatego lepiej wybrać dobry zakład fryzjerski niż zabiegi w domowym zaciszu. Poza odpowiednimi narzędziami, dzięki którym unikniesz poszarpania i uszkodzenia włosów, stylista fryzur Warszawa poprawnie oceni, jak wysoko sięgają zniszczenia i ile centymetrów włosów należy obciąć. Sprawdzi również ogólną kondycję kosmyków i pomoże w dobraniu dedykowanych kosmetyków. A co najważniejsze – wizyta w salonie to zawsze gwarancja miło spędzonego czasu 😊 Każda z nas na to zasługuje!

Kontakt

Zarezerwuj już dziś wizytę w naszym salonie!

Warszawa Śródmieście,
ul. Jasna 19, 00-058 Warszawa

508 124 254