Włosom na ratunek
Kapelusz lub beret doskonale je ukryją, ale po jego zdjęciu zniszczone włosy sterczą na wszystkie strony. Jak przywrócić im dobrą kondycję – opowiada Agnieszka Ejmocka.
Zniszczone farbowaniem i stylizacjami. Suche, matowe, z mało wyrazistym kolorem i tzw. aureolą. W jaki sposób pomóc przesuszonym i wrażliwym włosom? Pytamy Agnieszkę Ejmocką, właścicielkę warszawskich salonów Le Desir.
Jaki zabieg fryzjerski najbardziej niszczy włosy: rozjaśnienie, balejaż czy przyciemnianie?
Zdecydowanie rozjaśnianie, ponieważ polega na usunięciu z włosów ich naturalnego pigmentu. Zabieg ten powinien być przeprowadzony wyłącznie przez profesjonalistę, gdyż bardzo łatwo przy tym uszkodzić, a nawet zniszczyć strukturę włosów.
Czy systemy naprawcze stosowane podczas koloryzacji robią różnicę, gdy chodzi o kondycję włosów?
Systemy te w dużym stopniu chronią włosy odbudowując tzw. Mostki dwusiarczkowe w ich strukturze i pozwalają w szybki i bezpieczny sposób rozjaśnić włosy nawet o kilka tonów.
W jaki sposób pielęgnować włosy farbowane, żeby uniknąć problemu przesuszenia?
Ważna jest systematyczna i regularna pielęgnacja. Trzeba dokładnie czytać składy wybieranych produktów i omijać te zawierające siarczany i silikony, ponieważ ich właściwość pielęgnujące są jedynie pozorne. Nie trzeba kupować drogich produktów – ważne, aby sięgać po te o delikatnym i jak najbardziej naturalnym składzie. Pielęgnacja włosów zaczyna się już podczas ich mycia – warto robić to jak najbardziej delikatnie, bez szarpania, bo struktura włosów, kiedy są mokre, jest szczególnie podatna na uszkodzenia mechaniczne. PO umyciu trzeba nakładać odżywkę, a od czasu do czasu – maskę. Do suszenia i modelowania odpowiednia jest szczotka z naturalnego włosia, które nie przegrzewa włosów. Nie należy też suszyć zbyt długo włosów w jednym miejscu.
Załóżmy, że mam zniszczone zabiegami włosy – czy powinnam stosować pielęgnację do tych koloryzowanych, czy zniszczonych?
Szampon zawsze dobiera się do potrzeb skóry, a odżywkę – do potrzeb włosów. Jeśli włosy się kruszą, potrzeba im wzmocnienia i odbudowy w postaci protein. Jeśli włosy są suche, matowe i puszą się, należy sięgać po kosmetyki nawilżające. Bez względu na to, jakie potrzeby pielęgnacyjne mają włosy, nie wolno zapominać o właściwej pielęgnacji skóry głowy i regularnie stosować produkty peelingujące, które pobudzą mieszki włosowe i delikatnie złuszczą martwy naskórek.
Odcienie chłodne, np. Popielate i szare, są najmniej trwałe i bardzo światłoczułe. Żle działa na nie ciepło.
Co powinna zawierać dobra maska do włosów, żeby poprawić ich kondycję? I czy trzeba ją trzymać przez 20 minut, żeby zadziałała?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które działają w znacznie krótszym czasie – dostępne są maski, które wystarczy nałożyć na 15 minut. Im maska dłużej pozostaje na włosach, tym głębiej i skuteczniej penetruje ich strukturę. Trzymając ją na włosach 3 minuty, uzyska się kulko efekt ich zmiękczenia, natomiast kiedy ten czas wydłuży się do 15-20 min, można już mówić o regeneracji i odbudowie. Nie należy jednak zbytnio przeciągać zalecanego przez producenta czasu aplikacji, ponieważ po pewnym czasie przestaną działać. Kupując maskę, warto w jej składzie szukać aminokwasów, witamin, hydrolizowanych protein.
Czy warto robić zabiegi regenerujące i odbudowujące włosy u fryzjera, tzw. Ampułkę, raz w miesiącu, czy częściej?
Uważam, ze naprawdę warto. Produkty profesjonalne zawierają wyższe stężenia składników i regenerujących, co zapewnia ich skuteczniejsze działanie. Przy włosach rozjaśnia
Nich taki zabieg raz w miesiącu, w przypadku włosów farbowanych wystarczy raz na trzy miesiące.
Olejki do włosów – pomagają tym zniszczonym czy to mit?
Dzięki swoim właściwościom nawilżającym olejki na pewno pomagają włosom suchym. Jednak w przypadku włosów zniszczonych mogą być jedynie dodatkiem do pielęgnacji.
W jaki sposób używać urządzeń termicznych do stylizacji włosów, żeby ich nie niszczyć podczas modelowania?
Zawsze warto stosować produkty ochronne, dobrze szczotkować włosy przed prostowaniem, nie przegrzewać ich zbyt długo w jednym miejscu, nie ustawić lokówki/ prostownicy na najwyższą możliwą temperaturę.
W jaki sposób pielęgnować włosy podatne na wypłukiwanie się koloru?
Kluczem jest właściwa dekoloryzacja – jeśli zostanie zakończona w odpowiednim momencie, gdy wytrącona zostaje jak największa ilość żółtych i pomarańczowych pigmentów, a następnie włosy zostaną ponownie zapigmentowane (zneutralizowane) wybranym kolorem przeciwstawnym, efekt będzie trwalszy. Warto pamiętać, ze odcienie chłodne, np. Popielate, są najmniej trwałe i bardzo światłoczułe, źle działa na nie ciepło. Ważne, by nie myć włosów w gorącej wodzie, po umyciu zawsze zakwaszać je odżywką i często stosować do pielęgnacji produkty ochładzające kolor: odżywki/ maski bogate w odpowiedni pigment.
Czy istnieją naturalne sposoby pielęgnacji włosów, które naprawdę działają?
To bardzo subiektywna kwestia. Istotna jest struktura włosa. Bardzo zdrowe włosy, takie jak u dziecka czy nastolatki, będą świetnie reagowały na płukankę z siemienia lnianego, która dobrze je nawilża. W przypadku włosów zniszczonych/ uwrażliwionych potrzebne będą specjalne, gotowe i mocniejsze koncentraty.
Maski na noc – hit czy kit?
Zdecydowanie hit. Dlaczego? W nocy ciało odpoczywa i lepiej przyswaja składniki odżywcze, tak na skórze, jak i na włosach. Pozostawiając produkt na noc masz pewność, że wniknie on skutecznie do wnętrza włosa.
Czy keratyna w ogóle działa?
Keratyna to naturalny budulec włosów, zabieg z jej udziałem uzupełnia jej ubytki w ich strukturze. „Efektem ubocznym” są gładkie i lśniące włosy. POlecam każdemu, kto ma włosy puszące się i zniszczone.
Agnieszka Ejmocka
Fryzjer, właścicielka Salonów Le Desir.
Pasjonatka koloryzacji włosów i wyzwań z nią związanych oraz nowoczesnych form fryzur. Od lat znana jest ze stosowania możliwie najbardziej przyjaznych środowisku i zdrowiu skóry głowy produktów do koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji.